thumb

Head Office in New-York

775 New York Ave, Brooklyn, NY 11203

Request a Quote

Looking for a quality and affordable builder for your next project?

* Please Fill Required Fields *
img

Toll Free

1-800-987-6543

Working Hours

We are happy to meet you during our working hours. Please make an appointment.

مهمترین لوازم جانبی پمپ

نویسنده admin دسته بندی اخبار

17

دی
1399

همانطورکه میدانید هر قطعه مکانیکی از چندین قطعه مکانیکی و الکترونیکی تشکیل شده است که با در کنار هم قرار گرفتن این اجزا و قطعات آن وسیله بکار خود ادامه میدهد و پمپ های آب هم نیز مانند سایر قطعات مکانیکی خود از چندین قطعه دیگر تشکیل شده اند. دانستن اجزای تشکیل دهنده هر قطعه ی مکانیکی یا همان لوازم جانبی هر قطعه از این جهت دارای اهمیت است که باعث میشود هم در هنگام خرید قطعات و هم در هنگام تعمیر با دیدکافی اقدام کنید ولی اگر به انداز کافی شناخت نداشته باشید مطمئنا به مشکل برخواهید خورد و حتی ممکن است باعث شود که یک پمپ دیگر خریداری کنید پس شناختن لوازم جانبی پمپ های آب و هر وسیله دیگر اهمیت زیادی دارد.

اجزای اصلی تشکیل دهنده هر پمپ آب دارای تقسیم بندی های مختلفی از قبیل کلیدهای کنترلی، لوازم یدکی، ابزار های تمیزکننده میباشد که هر پمپ آب از موارد و قطعات زیر تشکیل شده است که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت:

 1. سیل مکانیکی
 2. فلوتر
 3. شلنگ منبع تحت فشار
 4. مانومتر آنالوگ
 5. کلید پرشر
 6. پنج راهی

هر کدام از این قطعات خود وظیفه ای جدا دارد که با کنار هم گرفتن تمامی این قطعات باعث میشود که پمپ آب به خوبی بکار خود ادامه دهد.

سیل مکانیکی

 • سیل مکانیکی:

یکی از مهمترین و ایمن ترین قطعات پمپ های آب سیل مکانیکی است که وظیفه اش این است که باعث میشود سیال به بیرون نشت نکند که خود از دو جز سطح صاف تشکیل شده است و یکی بر روی کاسه پمپ ثابت و غیرمتحرک است و دیگری قطعه ای متحرک است که روی محور گردش پمپ قرار میگیرد. لازم بذکر است که یکی از کارهایی که باعث میشود این قطعه بدون هیچ مشکلی بکار خود ادامه دهد روغن کاری آن است که با قرارگرفتن لایه نازک از روان کننده بر روی این سطوح باعث میشود که کار خود را بخوبی انجام دهد و سیال به بیرون نشت نکند.

فلوتر

 • فلوتر:

ممکن است در طول زندگی بارها نام شناور پمپ را شنیده باشید، شناور پمپ یا همان فلوتر کاری مشابه با سیل بند را انجام میدهد و وظیفه اش کنترل سطح سیال است اما با این تفاوت اصلی که خود از دو الکترود با نامهای الکترود L و الکترود H تشکیل شده است که بوسیله باز و بسته کردن کنتاکت باعث میشود سیستم پمپاژ سیال روشن و یا خاموش شود روش کار این دو الکترود به اینصورت است که هرگاه میزان سطح سیال کاهش پیدا کند الکترود L فعال میشود و باعث میشود سطح سیال به سطح اولیه خود برسد و هرگاه سطح سیال افزایش پیدا کند الکترود H باعث میشود سطح سیال کاهش پیدا کند.

شلنگ منبع تحت فشار

 • شلنگ منبع تحت فشار:

شلنگ منبع تحت فشار یکی دیگر از لوازم جانبی پمپ های آب است  که به وسیله این شلنگ پمپ آب یه مخزن تحت فشار متصل میشود و وظیفه این شلنگ این است که برای جا به جا شدن و انتقال سیال از پمپ به منبع تحت فشار از این وسیله استفاده می شود.
جنس این شلنگ ها از جنس گالوانیزه هستند که می توانند تا فشار ۱۰ بار را تحمل نمایند که دارای اندازه های مختلفی از ۸۰ سانتی متر تا ۱ متر تولید میشوند.

مانومتر آنالوگ

 • مانومتر آنالوگ:

مانومتر ها وظیفه شان اندازه گیری فشار انواع سیال چه سیال مایع و چه سیال گازی شکل است یا به عبارت دیگر مانومترها خود فشار سنج هایی هستند که فشار گاز حبس شده در یک وسیله و ظرف را اندازه گیری میکنند و بسته به نوع فشار سنج توانایی محاسبه فشار تا ۵۰۰۰۰ پوند بر اینچ را محاسبه و نمایش دهند.

لازم به ذکر است این قطعه در پمپ ها یکی از مهمترین قطعات است زیرا باعث جلوگیری از انفجار منبع تحت فشار میشوند.

کلید پرشر

 • کلید پرشر:

در بازار کلید پرشر تحت عنوان نام های کلید اتومات پمپ، کلید پرشر نیز سوئیچ پمپ آب بیان میشود. وظیفه کلید پرشر این است که باعث قطع و وصل کردن سوئیچ پمپ آب میشود که همین امر سبب میشود که فشار داخل مخزن نوسان پیدا نکند و لازم به ذکر است کلید پرشر خود از یک برد الکترونیکی تشکیل شده است  که میتوان باتنظیم کردن این برد بر روی قطعاتی که به آن متصل هستند میتوان عملکرد پمپ را کاملا اتوماتیک کنترل کرد و دیگر نیازی نیست بصورت دستی و خود فرد هر دفعه پمپ خود را بررسی نماید.

در آخر برای توضیح این قطعه لازم است که بیان کنیم یکی از مشکلات بارز پمپ های آب به دلیل نوسانات فشار است که اگر فرد به اندازه کافی با این نوسانات و عدم توانایی کنترل این نوسانات باعث میشود حتی دستگاه از کار بیفتد و فرد مجبور میشود دستگاه جدیدی را خریداری نماید.

پنج راهی

 • پنج راهی:

پنج راهی ها خود قطعات کوچک و سبکی هستند که رابطی بین منبع دیافراگم و کلید پرشر و مانومتر آنالوگ هستند.

درج نظر