thumb

Head Office in New-York

775 New York Ave, Brooklyn, NY 11203

Request a Quote

Looking for a quality and affordable builder for your next project?

* Please Fill Required Fields *
img

Toll Free

1-800-987-6543

Working Hours

We are happy to meet you during our working hours. Please make an appointment.

روش‌ کاهش صدای پمپ آب

نویسنده admin دسته بندی اخبار

01

بهمن
1399

یکی از دغدغه های اصلی مصرف کنندگان پمپ های آب خانگی که با آن مواجه میشوند ایجاد سر و صدا پمپ میباشد که با کمی دقت در عیب جویی و دلیل تولید صدا میتوان براحتی این مشکل را حل نمود.

قدم اول برای حل مشکل ذکر شده فهمیدن دلیل سر و صدای پمپ میباشد. پمپ های آب خانگی به دلایل متفاوتی ممکن است ایجاد سر و صدا کنند که این علل عبارتند از:

  • پمپ نامرغوب باشد
  • صدای حاصل از ارتعاشات پمپ و موتور
  • صدای محرک پمپ  که شامل تجهیزات انتقال نیرو میباشد
  • اشکال در اجزای هیدرولیکی داخل پمپ
  • میزان نبودن و صاف نبودن محل استقرار پمپ
  • مشکلات دیگر مثل اشکال در لوله کشی، عدم انتخاب پمپ مناسب و …

یکی از عواملی که باعث ایجاد سر و صدای زیاد در پمپ ها میشود، قدیمی شدن آنهاست و نیاز به تعویض آن با پمپ جدید‌تر میباشد و در انتخاب پمپ جدید با توجه به نیازمان باید توجه بسیاری شود.

برای مثال پمپ های آب جتی دارای فشار و دوام زیاد در عین حال سر و صدای زیادی هستند و پمپ های بشقابی دارای کمترین صدا میباشند.

برای تعویض پمپ آب خانگی خود بهترین کار این است که متراژ مورد نظر مصرف خود را محاسبه کرده و برحسب نیاز خود انتخاب کنید برای مثال برای خانه هایی که ٢ تا ٤ طبقه میباشند پمپ های بشقابی انتخاب مناسبی میباشند.

روشهای کاهش سر و صدای پمپ آب خانگی:

۱-   پمپ را بصورت استاندارد نصب کنید:

  • محل نصب تانکر یا پمپ نزدیک به دیوار نباشد.
  • برای کاهش سر و صدا محلی که پمپ در آن قرار دارد عایق بندی شود همین امر باعث کاهش ٨۰% سر و صدای پمپ میگردد.
  • سرویس دوره ای و بازدید فصلی پمپ آب خانگی به موقع و در زمان خود انجام شود.
  • پمپ را در شرایط نرمال و صاف قرار دهید.

۲-   تعمیر پمپ درصورت خرابی

اگر پمپ آب خانگی مورد استفاده از اول سر و صدای زیادی داشته نسبت به تعویض آن اقدام فرمایید، اما اگر پمپ به مرور دچار ایجاد سر و صدای زیاد شود نشان دهنده خرابی پمپ و به وجود آمدن مشکل فنی میباشد و باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام شود.

۳-   پمپ را درون جعبه آکوستیک قرار دهید

نوعی از ایجاد سر و صدا در پمپ میباشد که بصورت هوایی بوده و برای کاهش آن نیاز به هزینه بیشتری میباشد. در این روش با استفاده از جعبه ای که پمپ آب خانگی مورد نظر را در آن قرار داده، میتوان قدرت صدای تولید شده را ۵۰ تا ۹۰ درصد کاهش داد البته لازم بذکر میباشد که درون جعبه باید اکوستیکهای ضد‌ صدا نصب شود و همچنین اندازه ی آن بزرگتر از پمپ باشد و در فضای خالی بین پمپ و جعبه بمنظور جلوگیری از لرزش پمپ در ابزاری قرار دهیم و جای جعبه محکم و مطمئن باشد.

۴-   انتخاب مکان مناسب برای نصب پمپ

ممکن است با وجود اینکه بین پمپ و دیوار یا زمین تسمه ای بمنظور کاهش لرزش و سر و صدای ناشی از لرزش، وجود داشته باشد باز پمپ آلودگی صوتی ایجاد کند و از طرفی در این شرایط امکان تهیه جعبه برای پمپ وجود نداشته باشد در این وضعیت بهترین راه نصب پمپ در مکانی دورتر از محل سکونت اصلی و اتاق ها میباشد برای مثال گوشه انباری های که در زیرزمین ها و پارکینگ هستند انتخاب مناسبی میباشد. همچنین برای کاهش بیشتر صدا میتوان جنس دیوارها را سیمانی کرد.

۵-   بررسی فنی پمپ

بخاطر کارکرد پمپ های آب خانگی در فشار بالا همیشه میزان صدای تولیدی نرمالی وجود دارد و این بدین معناست که صدای پمپ را بصورت ١۰۰% نمیتوان از بین برد اما باید به این نکته توجه کرد که میزان صدای تولید شده توسط پمپ در روز اولی که نصب میشود، مشخص شده اما لازم به ذکر است که قطعات پمپ در صورت استفاده بعد از مدتی دچار اصطکاک شده و همین امر یکی از عوامل ایجاد صدای مازاد بوده. از طرفی باید دانست فیلترهای کثیف شده پمپ باعث خرابی پروانه میشود و پروانه ی آسیب دیده باعث تولید صدای ناهنجاری میشود.

شل شدن بعضی از قطعات نیز از دیگر عواملی است که در ایجاد سر و صدا در پمپ ها نقش بزرگی دارد به همین منظور توصیه میشود که پمپ در فواصل معین و هر چند وقت یک بار از نظر فتی بررسی گردد.

درج نظر