thumb

Head Office in New-York

775 New York Ave, Brooklyn, NY 11203

Request a Quote

Looking for a quality and affordable builder for your next project?

* Please Fill Required Fields *
img

Toll Free

1-800-987-6543

Working Hours

We are happy to meet you during our working hours. Please make an appointment.

انواع پروانه پمپ

نویسنده admin دسته بندی اخبار

06

بهمن
1399

پمپ های سانترفیوژ کاربردهای وسیعی دارند. از پمپاژ آب در مصارف خانگی گرفته، تا انتقال سیالات شیمیایی در کارخانه های صنعتی. اما چیزی که این بین تفاوت ایجاد میکند، تفاوت در نوع نیروی سانترفیوژی است که به سیال وارد میشود، و این کار توسط انواع پروانه انجام میگردد. حال اگر میخواهید بدانید تفاوت پروانه باز، بسته، ورتکس و… در چیست و هرکدام چه کاربردی دارند ادامه مطلب را دنبال کنید.

پروانه ها دارای پره هایی هستند که به کمک آنها جریان را از مرکز به لبه های بیرونی هدایت میکنند. همراه با چرخش پروانه، سیال به مرکز پروانه (یا چشم پروانه) کشیده میشود، و با پره ها نیروی سانترفیوژ لازم را برای بیرون راندن سیال از داخل پمپ، و در نهایت انتقال به نقطه مورد نظر را ایجاد میکند.

دسته بندی اصلی پروانه های سانترفیوژ:

 1. پروانه بسته:

  در این مدل، همانطورکه از اسمش پیداست، پره ها بین دو صفحه دایره ای شکل قرار گرفته اند و سیالات از طریق کانال مابین این دو صفحه و بین پره ها عبور میکند.
  این طرح پروانه، بیشترین جریان را از مرکز پروانه ایجاد میکند و رایجترین مدل پروانه برای پمپ های سانترفیوژ است، اما تنها برای سیالات تمیز و بدون ناخالصی کاربرد دارد. مانند پمپ آب خانگی، پمپ طبقاتی و…

 2. پروانه نیم باز:

  در این طرح، پره ها از یک طرف به یک صفحه دوار وصل شده اند و از طرف دیگر به سمت بخش داخلی پمپ باز هستند.
  این مدل نسبت به طرح بسته کارآمدی کمتری دارد و سیال بین پره ها با سیال درون کله گی در ارتباط است، با اینحال به کمک این نوع پروانه پمپ میتواند سیالاتی همراه با میزان مشخصی موارد معلق و ویسکوزیته بالاتر را پمپاژ کند. مانند برخی مدلهای پمپ کف کش و پمپ های کشاورزی.

 3. پروانه باز:

  در پمپ های سانترفیوژ پروانه باز، پره های پمپ از دوطرف باز هستند و از آنجایی که پره ها از هیچ طرفی تکیه گاه ندارند نسبت به دو مدل دیگر ضعیف تر عمل میکنند، زیرا در این مدل سیال مابین پره ها با سیالی که درون کله گی است کاملا در ارتباط بوده و این سبب میشود که کارآمدی کمتری داشته باشد.
  پروانه باز برای انتقال سیالات حاوی مواد جامد معلق و ناخالصی طراحی شده اند با اینحال پمپ های این مدل را کوچکتر و ضعیفتر میسازند تا احتمال شکستگی پره ها را کم کنند. مانند پمپ لجن کش.

انواع پروانه بر اساس طرح پره:

نام پروانه نمونه پمپ توضیحات
پروانه ورتکس Pentax DG با ایجاد جریان گردابی برای سیالات همراه با مواد جامد چسبناک یا همراه با آشغال را پمپاژ میکند
پروانه پیچی برای پمپاژ روغن و سیالات با ویسکوزیته بالا
پروانه ملخی برای پمپاژ سیالات با دبی بالا در هِد (ارتفاع) پایین
پروانه با تیغه برنده –Pentax DTR برای خردکردن مواد جامد معلق و کوچک کردن آنها
پروانه لاستیکی برای پمپاژ سیالات حاوی ذرات جامد ساینده (اسلاری)
پروانه شعاعی Pumpiran URD میتواند بصورت بسته، باز و یا نیم باز باشد
پروانه مختلط Spico P12 پروانه شعاعی با پره های اریب مقطع، برای پمپاژ حجم بالای آب (دبی زیاد) تا ارتفاع های متوسط
تک کاناله TavanTak HTP دارای تنها یک پره برای پمپاژ سیالات حاوی مقادیر زیادی ناخالصی
دو کاناله TavanTak TMK دارای دو پره برای پمپاژ سیالات حاوی ناخالصی

نکات مهم در انتخاب پمپ براساس پروانه:

 • نکته ۱: نوع پروانه برای پمپ های سانترفیوژ بستگی مستقیمی با کاربری آن دارد.
  زمانی که خریداران نیاز دارند آب را تا فشارهای بالا (مانند ساختمان های بلند) پمپاژ کنند باید از پمپ هایی با پروانه بسته را انتخاب کنند. این پروانه بدلیل طراحی خاصش میتواند حجم بالایی از سیالات را با سرعت زیادی پمپاژ کند، ولی تنها برای سیالات تمیز و بدون ناخالصی کاربرد دارد و کاربران باید از تمیز بودن سیال اطمینان حاصل نمایند. (برای سیالات همراه با ناخالصی باید از پروانه باز و نیم باز استفاده کنید)
 • نکته ۲: زمانی که شما بدنبال پمپی جدید هستید، و به این نتیجه رسیدید که یک پمپ با پروانه بسته بهترین انتخاب برای شماست، باید تمامی شرایط و موارد لازم را نیز در نظر خود داشته باشید. زیرا خیلی پیش می آید که افراد پمپ های بسیار قوی و خوبی که تنها برای آب خالص (H2O) ساخته شده اند را خریداری کرده، و در آخر از آن برای پمپاژ سیالاتی غیر از آب تمیز استفاده میکنند، و به تبع آن پس از خراب شدن پمپ از شامل گارانتی نشدن آن شاکی میشوند.
  (یکی از این موارد، خرید کفکش (که برای آب های تمیز طراحی شده است) بجای لجنکش، جهت پمپاژ سیالات ناخالصی دار و فاضلاب ها است.)
 • نکته ۳: اگر به پمپی نیاز دارید که بتواند سیال حاوی ناخالصی را منتقل کند، و همزمان جریانی قوی هم میخواهید، تنها راه شما استفاده از دو تا چند پمپ با پروانه باز یا نیم باز (بسته به میزان ناخالصی) بصورت همزمان است، غیر از آن، راهی بجز قبول جریان ضعیفتر و کنار آمدن با شرایط ندارید.
 • نکته ۴: در پایان، توصیه ما به شما این است که در زمان انتخاب پمپ به نوع پروانه بکار رفته در آن دقت فرمایید و بر سر موضوع انتخاب و خرید پمپ اقتصادی فکر نکنید، زیرا هزینه های تعمیرات و خرید قطعات به شما سردرد بیشتری خواهد داد.

درج نظر