thumb

Head Office in New-York

775 New York Ave, Brooklyn, NY 11203

Request a Quote

Looking for a quality and affordable builder for your next project?

* Please Fill Required Fields *
img

Toll Free

1-800-987-6543

Working Hours

We are happy to meet you during our working hours. Please make an appointment.

انتخاب پمپ مناسب برای ساختمان

نویسنده admin دسته بندی اخبار

29

دی
1399

در سالهای گذشته ساختمان هایی که ساخته میشد عموما از شبکه آبرسانی میشد. بعبارتی یک شاه لوله از پایین تا بالای ساختمان ادامه داشت و در هر طبقه انشعاب مخصوص آن واحد مجزا میشد. برای این چنین ساختمان هایی انتخاب پمپ با ضوابطی همراه است. راه های زیادی برای انتخاب پمپ چند واحدی وجود دارد که در ادامه به تمامی آنها اشاره خواهد شد.

انتخاب پمپ بر اساس بیشترین هد و دبی

یک راهکار اینست که بالاترین طبقه را انتخاب کنیم بعنوان هد و جمع دبی مصرفی در طبقات پایین تا بالا هم به عنوان دبی در نظر بگیریم. در این روش ممکن است به این نتیجه برسید که قطر لوله کشی برای ساختمان شما مناسب نبوده و پمپی که محاسبه شده دارای دهانه بزرگتر از یک اینچ است.

در این موارد هم راهکارهایی وجود دارد. اما بدیهی است که این طریقه انتخاب پمپ برای چند آپارتمان دست بالاست و باعث افزایش هزینه های اولیه و بهره برداری خواهد شد چرا که پمپ بزرگتر یعنی هزینه برق بیشتر و هزینه اولیه بالاتر برای خرید پمپ.

انتخاب پمپ بر اساس بیشترین هد و کمترین دبی

راه حل دوم این است که پمپ را برای بالاترین طبقه و به تعداد واحدهای موجود در آن طبقه طراحی نمایید. این هم مشکلاتی دارد که از آن جمله میتوان به کاهش دبی آب در طبقه بالا اشاره کرد. بدیهی است که با این انتخاب اگر در طبقات پایین تر آب مصرف شود، مقدار دبی برای طبقه آخر کم شده و آبدهی مناسبی نخواهید داشت. عموما دبی مورد نیاز برای هر واحد آپارتمانی زیر ۱۰۰ متر را حدود ۵۰ تا ۶۰ لیتر در دقیقه در نظر میگیرند. بسیاری از تاسیسات کاران بر اساس تجربه پمپ را انتخاب میکنند و در بسیاری موارد پیش بینی های دست بالایی دارند.

انتخاب پمپ برای متوسط دبی مصرفی و بیشترین هد

در این روش فرض بر این است که نیمی از واحدها همزمان شیر آب را باز نگه دارند. لذا برای یک ساختمان با واحدهای زیر ۱۰۰ متری، دبی مصرفی برابر خواهد بود با ۶۰ لیتر در دقیقه ضربدر تعداد واحد ها تقسیم بر دو و مقدار هد نیز که برابر است با بالاترین ارتفاع بعلاوه ۲۰ متر ستون آب بعنوان فشار مصرفی در خروجی لوله.

در ادامه یک مثال کاربردی برای یک ساختمان ۴ طبقه و ۸ واحدی با زیربنای زیر ۱۰۰ متر که دارای یک سرویس بهداشتی و حمام و یک آشپزخانه هستند را تشریح خواهیم کرد.

انتخاب پمپ

مثال کاربردی برای انتخاب پمپ برای چند واحد آپارتمان

در این مثال انتخاب پمپ برای یک ساختمان ۴ طبقه با ۸ واحد و زیر بنای هر واحد زیر ۱۰۰ متر مربع را بررسی میکنیم. ابتدا نیاز است که هد را برآورد نمایید که برابر است با بالاترین ارتفاع که ۱۲ متر است بعلاوه ۲۰ متر ستون آب که جمعا ۳۲ متر هد خواهید داشت. خاطر نشان میشود فرض بر این است که طبقه اول از ۳ متری شروع شده و ساختمان دارای پیلوت است. دومین پارامتر مورد نیاز دبی است و همانطور که قبلا اشاره شد با فرض بر اینکه نیمی از واحد ها هم زمان شیر آب را باز نگه دارند، برابر است دبی کل تقسیم بر دو. هشت واحد داریم و دبی لازم برای هر واحد را ۶۰ لیتر در دقیقه در نظر میگیریم لذا دبی کل برابر با ۴۸۰ لیتر در دقیقه خواهد شد که تقسیم بر دو ۲۴۰ لیتر در دقیقه آبدهی نیاز خواهیم داشت.

انتخاب پمپ از روی نمودار هد و دبی برای چند واحد آپارتمان

حال نیاز است که از روی کاتالوگ های موجود بهترین گزینه را انتخاب کرده و پیشنهاد دهیم. در زیر بخشی از کاتالوگ پمپ دو پروانه لئو LEO را مشاهده مینمایید. در این نمودار تقاطع دبی ۲۴۰ لیتر در دقیقه و ارتفاع ۳۲ متری را پیدا کرده و به پمپ ۲AC300H خواهیم رسید.

این مدل از پمپ LEO یک پمپ دو پروانه سانتریفیوژ است که با برق سه فاز کار میکند و دارای ۱.۵ کیلووات قدرت در موتور است و به خاطر وجود H جزو پمپ های ارتفاع بالای این دسته به شمار میرود.

حال که این مثال ارائه شد شما به آسانی میتوانید برای دیگر طبقات نیز پمپ مناسب را پیشنهاد داده و به نتیجه دلخواه برسید. بدیهی است که تمامی پمپ ها نیاز به راه انداز دارند که برای طبقات پایین تر از طبقه سوم از ست کنترل و برای طبقات بالاتر عموما از منبع انبساط استفاده میشود.

این امکان به مشتری کمک خواهد کرد که راحتترین و سریع ترین راه برای دستیابی به کالای مورد نظر را داشته باشد. در قسمت پایین هر یک از محصولات تب فایل های مرتبط نمایش داده شده است که سعی شده است اطلاعات، کاتالوگ و دیتاشیت های مرتبط با همان کالا در این قسمت بارگذاری شود.

درج نظر